Biz Kimiz

Resim1İyilikhane Yetimlerle Dayanışma Derneği’nde yetim ve ihtiyaç sahibi çocukların insani, kültürel, sosyal ve entelektüel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Hikayemiz, 2011 yılında Kitap Ayracı Projesi ile Boğaziçi Üniversitesi’nde başladı. Hedefimiz, kendi çizdiğimiz karikatürlerle süslediğimiz kitap ayraçları vasıtasıyla bir iyilik hareketi başlatmak, küçük meblağlar toplamak üzere öğrenci arkadaşlarımızla bir araya gelmek ve ihtiyaç sahibi katarakt hastalarının gözlerine nur vesilesi olmaktı. Küçük bir arkadaş grubuyla yaptığımız tanıtımlar, kısa bir süre içerisinde Türkiye’de geniş bir kitlede yankı buldu. Onlarca farklı şehirden binlerce öğrencinin desteğiyle 21 ameliyat masrafını karşılayacak miktarı elde ettik ve birbirimizden aldığımız cesaret ve enerjiyle projemizi büyüterek bir yetimhane inşa ettirmeye karar verdik. Bir yıllık sıkı bir çalışmanın neticesinde 130.000 TL bağış toplayarak Afrika’nın en fakir ülkelerinden biri olan Malavi’de bir yetimhane yaptırdık. Nihayetinde Ağustos 2012’de Malavi’ye gidip kitap ayraçlarıyla inşa edilen yetimhanemizin açılışını yaptık ve 46 çocuğun hizmetine sunduk.

Malavi Yetimhanesi’nin ardından vakit kaybetmeden yeni bir proje üstlendik: Tayland’ın güneyindeki mazlum topraklarda, Patani’de bir okul projesi. Okulun inşası için gerekli olan miktarı karşılamak için ürün yelpazemizi zenginleştirdik, proje ekibini genişlettik ve pek çok üniversitede projeye dahil olan yüzlerce gönüllünün desteğiyle kermesler yaptık, stantlar açtık, aylık düzenli olarak tanışma programları organize ettik ve böylece Türkiye’nin 64 şehrinde iyilik halkalarını yaydık. 2 yıllık yoğun çalışmaların neticesinde Patani’de 360 çocuğun uluslararası standartlarda eğitim alacağı güzel bir okul yaptırdık.

Yetimhane ve okul çalışmaları devam ederken, diğer yandan başka bir iyiliğin de kapısını araladık: Yetim Sponsorluk Halkaları. Bir yetimin sponsorluğu için aylık gerekli olan 100 lirayı tek başına karşılayamayan hayırseverler, organize ettiğimiz halkalara 10, 20, 30 veya 50 lira bağış ile dahil olarak birkaç kişi ile birlikte bir yetime destek oldular. Yüzlerce kişiyi bir araya getirerek kurduğumuz halkalar vesilesiyle 200’ün üzerinde yetimi her ay 100 lira ile destekledik ve halen desteklemeye devam ediyoruz.

Tüm bu çalışmaların sonunda, kötülüklerin hep yazılıp çizilerek planlı yapıldığı bir dünyada, iyilerin kazanabilmesi için iyiliklerin de profesyonel bir zeminde planlanması gerektiğine karar verdik ve 2014 yılında İstanbul’da İyilikhane Yetimlerle Dayanışma Derneği’ni kurduk.

Temel eksen olarak yetim ve ihtiyaç sahibi çocuklar konusunu ele alıyoruz. Onların maddi ve manevi ihtiyaçları için projeler hazırlıyor ve projeleri finanse edecek kaynaklar üretiyoruz. Tüm bu süreçlere olabildiğince çok sayıda hayırseverin dahil olmasını ve böylece bu alanda gayret sarf eden insan kaynağını geliştirmeyi amaçlıyoruz. En nihayetinde başı okşanmamış bir yetimin kalmadığı bir dünya düşlüyoruz.
“Niyet hayır, istikamet hayır!”