Gündem

EĞİTİM GÖNÜLLÜSÜ OL!

  • 24.02.2021
  • Haber

Kardeşlik Bağı Projesi'nde Mülteci Çocukların Eğitimi İçin Gönüllü Arıyoruz!

Kardeşlik Bağı Projesi, mülteci çocuklara yönelik eğitim, sosyal destek ve rehberlik çalışmasıdır. Projenin başlıca amacı; savaş, göç, toplumsal dışlanma vb. travmatik yaşantılara maruz kalmış Suriyeli çocuklarla gönüllüler arasında kardeşlik bağları kurmak ve bu bağın iyileştirici etkisi ile çocukların hayatında psikolojik, sosyal ve akademik açıdan olumlu bir gelişim sağlamaktır. Proje süresi Mart 2021 – Haziran 2021 tarihleri arasını kapsamaktadır.

Proje başvuru formu için tıklayınız.

Proje kapsamında öncelikle her gönüllü ile bir çocuk eşleştirilecektir. Gönüllüler, her hafta online olarak çocukların bireysel ihtiyaçlarına göre okul derslerine takviye ders anlatımı yapacaktır. Pandemi sürecinin seyrine göre proje yeniden yapılandırılarak takviye ders anlatımları dernek merkezinde yüz yüze gerçekleştirilecek, çocukların ilgi ve yeteneklerine göre ayda bir mülteci çocuklar ve gönüllüler birlikte bir etkinliğe (gezi, spor aktiviteleri, bilim-sanat atölye çalışmaları vb.) katılacaktır. İki ayda bir ise projedeki tüm çocukların ve gönüllülerin katılımıyla toplu etkinlikler düzenlenecektir.

Projede görev alan gönüllülerimizin eğitim ve gelişimlerine katkıda bulunarak, hassas bir grup olan mülteci çocuklarla çalışmalarını kolaylaştırabilmek için gönüllü eğitimleri düzenlenecektir ve proje süresince iki haftada bir proje danışmanı ile paylaşım ve süpervizyon toplantıları online olarak gerçekleştirilecektir. (Projenin pandemi sürecinin seyrine göre yeniden yapılandırılması durumunda süpervizyon toplantıları da dernek merkezinde yüz yüze gerçekleştirilecektir.)

Siz de “kardeşlik gönüllüsü” olarak çocuklarla zamanınızı, bilginizi, tebessümünüzü paylaşabilir, onların hayatında hiç kopmayacak kardeşlik bağları kurabilirsiniz.

Kimler Kardeşlik Bağı Gönüllüsü Olmak İçin Başvurabilir?

İstanbul'da ikamet eden, 18-30 yaş arasında üniversite öğrencisi ya da mezunuysanız,

Çocuklara derslerinde yardımcı olmayı ve sosyal aktivitelerde eşlik etmeyi seviyorsanız,

Alacağınız eğitimlerle hem kendinizi geliştirmek hem de çocuklara faydalı olmak istiyorsanız,

Projeye Haziran ayına kadar haftalık en az 5 saat düzenli olarak vakit ayırabilecekseniz sizi de bekliyoruz.

Proje başvuru formu için tıklayınız.

Kardeşlik Bağı Projesi'nde görev alacak gönüllüler başvuruları sonrasında yapılacak mülakatla belirlenecektir. Gönüllü adaylarının mülakat sonrasında 3-4 Ekim 2020 tarihlerinde gerçekleştirilen “Mülteci Çocukları Anlama Gönüllü Eğitimi” videolarını izlemeleri beklenmektedir.

Projeye ilişkin soru, görüş ve önerileriniz için egitim@iyilikhane.org.tr adresine e-posta gönderebilir, 02128070709 numaralı telefondan derneğimize ulaşabilirsiniz.

 

Gençlik Projeleri Destek Programı (2020-1) kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenmektedir.