Malavi Yetimhanesi

Şubat 2011’de başladığımız Kitap Ayracı Projesi vesilesiyle, hem yurt içinde hem de yurt dışında yüzlerce gönüllü arkadaşımızla yaptığımız çalışmalar neticesinde 10 ayda 130.000 TL bağışa ulaşarak İHH İnsani Yardım Vakfı aracılığıyla Malavi’de bir yetimhane yaptırdık. Ağustos 2012’de açılışını yaptığımız Malavi Boğaziçi Yetimhanesi, 46 yetim çocuğun hem fenni hem de dini eğitim alacağı sıcak bir yuva oldu.
1
Malavi, ekvator kuşağının altında, fildişi ve altın bakımından zengin, bereketli yağmurların suladığı verimli topraklara sahip olmasına rağmen Afrika’nın en fakir 4. ülkesi konumunda. Yüzyıllar boyunca yer altı ve yer üstü servetleri İngiltere’ye aktarılmış olan bu yemyeşil ülkenin halkı, açlıktan ot ve ağaç yapraklarını yemek zorunda bırakılmış. Sadece bu da değil! Müslüman nüfusun çoğunluğu oluşturduğu ülkede koloni dönemlerinde kilise baskılarıyla Müslüman okulları kapatılmış, Müslüman çocuklar vaftiz olmadan diğer okullara alınmamış.
2
Müslümanların inançlarının da tarumar edildiği Malavi’de hemen her şey halen misyonerlerden soruluyor. Ülkede birçok farklı grup, Protestanlar, Katolikler, Evangelistler, Yehova Şahitleri, Anglikanlar, Babtistler, Metodistler bizdeki külliye mantığıyla çalışıyorlar: Kiliseler, hastaneler, meslek edindirme kursları, okullar, misafirhaneler… Tabi tüm bunlardan faydalanmak için vaftiz olup Hıristiyan ismi almanız gerekiyor. Hıristiyan hükümet de misyoner faaliyetler de halka iman karşılığında yardımda bulunuyor.
4
İşte böyle bir ülkede, beyaz Müslümanın siyah kardeşini yüzyıllardır ‘yetim bıraktığı’ bu topraklarda bir yetimhanenin açılışını yapmak üzere yollara düştük. Bir hayli meşakkatli geçen bir yolculuğun ardından Güney Afrika üzerinden aktarma yaparak Malavi’nin başkenti Lilongwe’ye ayak bastık. Şahit olduğumuz ilk şey, Malavi’deki genel tablo hakkında bize mesaj veriyor: Havalimanında bilgisayar yok; bütün işlemler tek tek dosya tutularak hallediliyor. ‘Kata kutu’ Afrika’yı biraz daha açtıkça bu duruma olan şaşkınlığımız gidiyor ve yerini bambaşka duygulara bırakıyor.
3

Malavi hakkında daha çok bilgi edinmek için seyahatnamemizi okuyabilirsiniz: Malavi Seyahatnamesi

Malavi Boğaziçi Yetimhanesi proje dosyası için tıklayınız.