Patani Okulu

2012 Ağustos ayında açılan Malavi Boğaziçi Yetimhanesi’nin ardından finanse ettiğimiz ikinci projemiz, Tayland’ın güneyindeki mazlum topraklarda, Patani’de inşa edilen 360 kişilik bir okul projesi oldu. Türkiye’nin 64 şehrinde ve yurtdışında 6 ülkede bilhassa organize ettiğimiz öğrenci arkadaşların özverili çalışmalarıyla projemiz nihayete erdi ve Eylül 2013’te eğitim hayatına başladı.

1

Patani, Tayland’ın güneyinde yer alan ve nüfusunun %80’ini Malay Müslümanların oluşturduğu bir bölge… Köken olarak Malay ırkına ait olan bölge, İslam ile 9. yüzyılın başlarında tanışmış. 300 yıl içerisinde bölgedeki krallığın tümüne yayılan İslam, Patani tarafından 1457’de resmi din olarak kabul edilmiş ve Budizm’in merkezi olan bu topraklarda Patani İslam Krallığı kurulmuş. 17. yüzyılda en parlak dönemini yaşayan Patani İslam Krallığı zamanla zayıflayarak 1786 yılında Budist Siyam Krallığı yönetimine girmiş ve 1909’da İngiltere ile imzalanan anlaşma çerçevesinde resmen Tayland toprakları içerisinde bırakılmış. Bu süreçte Patani Müslümanlarının bağımsızlık mücadelesi aralıksız devam etmiş ve Patani Müslümanları hızlı bir asimilasyon süreci ile karşı karşıya kalmış. “Terörizmle savaş” kasırgası, bilhassa 11 Eylül saldırıları sonrasında tüm dünyayı etkisi altına aldığı gibi Patani’de de ABD işbirliği ile Müslümanlara yönelik zulüm ve baskıların artmasında bir neden olmuş.

4

Dünyanın her yerinde olduğu gibi toplumsal hayatın en savunmasız kategorisini oluşturan ve Patani’deki mevcut şartlar altında gelecekleri günden güne belirsizleşen yetimlerin hayatlarında bir umut ışığı belirebilmesi için onlara hem yuva hem de okul olacak merkezlerin hizmete açılmasına ihtiyaç olduğu aşikârdı. İşte biz de böyle bir coğrafyada bu ihtiyaca karşılık verebilmek adına projemizi nihayete erdirmek için hızla çalıştık ve sonunda okulumuzun açılışını yapmak üzere Patani’ye doğru uzun bir seyahate çıktık. Ve Türkiye’den yüklendiğimiz emanetleri ve selâmı, dünyanın diğer bir ucundaki kardeşlerimize ilettik.

3

2