Faaliyetler

Kalıcı Eserler

Bangladeş Yetimhanesi

Kitap ayraçları ile başlattığımız iyilik hareketimizin 3. meyvesi olan Bangladeş İyilikhane Yetimhanesi’nin açılışını, 4 sene süren yoğun bir çalışma döneminin ardından 1 Nisan 2018’de gerçekleştirdik. 170 yetime yuva olan yetimhanemizin sadece bugüne değil, yarınlara da şifa olmasını umuyoruz.

Bangladeş’in Khulna şehrinde inşa edilen yetimhanemiz, farklı yaş grupları için ayrı medreselerin, devlet okulunun, caminin ve bilim laboratuvarının olduğu bir eğitim kompleksinin içerisinde yer almaktadır. 32 yatakhane, derslikler, revir, mutfak, oyun odası, konferans salonu, çamaşırhane, öğretmen odaları, kütüphane ve bahçesiyle 730 metrekare alan üzerine 3 katlı olarak inşa ettirdiğimiz yapı, Khulna’daki en büyük yetimhane olma özelliğine sahiptir.

160 milyonu aşan nüfusuyla dünyanın en kalabalık 7. ülkesi olan Bangladeş, Hindistan’a komşu bir Güney Asya ülkesidir. Nüfusun %90’ının Müslüman olduğu bu topraklarda, halkın büyük bir kısmı yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır. Siyasi istikrarsızlık, iç savaşlar, sık sık yaşanan doğal afetler ve yoksulluk sebebiyle ülkedeki yetim sayısının 5 milyonun üzerinde olduğu tahmin edilmektedir.

Yetimhanemizle güvenli ve sağlıklı bir ortamda barınma imkanına kavuşan Bangladeşli yetim çocuklara, eğitimli ve bilinçli bireyler olarak yetişmelerine vesile olmak için yardımlarımızı ulaştırmaya devam ediyoruz. İyilikhane Yetimhanesi’nin iaşe ve işletim masraflarına destek olmak için bağış yapabilir, Bangladeşli yetimlerin geleceğe umutla bakmasına vesile olabilirsiniz.

Proje bedeli 625.000 Euro olan yetimhanemizi, binlerce gönüllümüzün, bağışçımızın ve bölgede yıllardır saha çalışması yürüten İHH İnsani Yardım Vakfı’nın desteğiyle tamamladık. Bangladeş’te yetimhanemizin inşası için işbirliği yaptığımız ve iaşe ve işletimi devrettiğimiz Bangladesh Aid ve iHH aracılığıyla yetimhanemize yardım ulaştırmaya devam ediyoruz. 

 

Patani Okulu

Kitap Ayracı Projesi’ne katılan onlarca şehirden yüzlerce öğrencinin destekleriyle ve bağışlarıyla inşa ettirdiğimiz Malavi Yetimhanesi’nin ardından, inşa masraflarını karşıladığımız ikinci kalıcı eserimiz, Tayland’ın güneyindeki Patani bölgesinde bir okul projesi oldu. Ekim 2013’te açılışını yaptığımız okulumuz, ilk mezunlarını 2017’de verdi. Başarılı mezunlarımızdan 9 genç üniversite eğitimlerine Uluslararası Diyanet Bursları kapsamında Türkiye’de devam ediyorlar.

Okulumuzda 360 çocuk Arapça, Türkçe, İngilizce, Tayca ve Malayca dillerinde ve uluslararası standartlarda eğitim alıyor. Bölgedeki yoksulluk sebebiyle çocukların eğitimine bütçe ayıramayan yetim anneleri, Patani Okulu vasıtasıyla çocuklarını okula gönderebiliyorlar ve onları çocuk işçiliğinden ve okul dışında her an yüz yüze oldukları tehlikelerden koruyabiliyorlar. 

Dünyanın her yerinde olduğu gibi toplumsal hayatın en savunmasız grubunu oluşturan ve Patani’deki mevcut şartlar altında gelecekleri günden güne belirsizleşen yetimlerin hayatlarında, okulumuzun bir umut ışığı olmasını ve onların insanlığa faydalı ve eğitimli kişiler olarak yetişmesine katkıda bulunmasını ümit ediyoruz. 

Proje bedeli 300.000 TL olan okulumuzu, binlerce gönüllünün bağışlarıyla ve bölgede yıllardır saha çalışması yürüten İHH İnsani Yardım Vakfı’nın operasyonel desteğiyle tamamladık ve iaşe ve işletim sorumluluklarını devrettik. 

 

 

Malavi Yetimhanesi

Kitap Ayracı Projesi ile Şubat 2011’de başlattığımız iyilik çağrımıza onlarca şehirden yüzlerce gönüllü ses verdi. 10 aylık yoğun çalışmalarımız neticesinde yetimhanemizin inşa masrafları için gerekli olan bağışa ulaştık ve Malavi’de 46 yetim çocuğa bir yuva yaptırdık. 

Malavi, ekvator kuşağının altında, altın bakımından zengin, bereketli yağmurların suladığı verimli topraklara sahip olmasına rağmen, Afrika'nın en fakir ülkelerinden birisi… İnsanların açlıktan ot ve ağaç yapraklarını yemek zorunda kaldığı, yoksulluk nedeniyle eğitim ve barınma imkanlarının çok yetersiz olduğu ülkede, yetim çocukların karşılaştığı zorluklar daha da katlanıyor.

Yetim çocukları tehlikelerden koruyarak onların barınma ve yiyecek ihtiyacını karşılaması, eğitime devam etmelerine imkan sağlaması ve anne şefkatiyle hayata hazırlanmalarına katkı sağlaması niyetiyle yaptırdığımız yetimhanemizin Ağustos 2012’de açılışını gerçekleştirdik. 

Proje bedeli 130.000 TL olan okulumuzu, binlerce gönüllünün bağışlarıyla ve bölgede yıllardır saha çalışması yürüten İHH İnsani Yardım Vakfı’nın operasyonel desteğiyle tamamladık ve iaşe ve işletim sorumluluklarını devrettik.