Gündem

Eğitim Gönüllüsü Ol!

  • 29.08.2019
  • Duyuru

Kardeşlik Bağı Projesi'nde Mülteci Çocukların Eğitimi İçin Gönüllü Arıyoruz!

Kardeşlik Bağı Projesi, mülteci çocuklara yönelik eğitim, sosyal destek ve rehberlik çalışmasıdır. Projenin başlıca amacı; savaş, göç, toplumsal dışlanma vb. travmatik yaşantılara maruz kalmış Suriyeli çocuklarla gönüllüler arasında kardeşlik bağları kurmak ve bu bağın iyileştirici etkisi ile çocukların hayatında psikolojik, sosyal ve akademik açıdan olumlu bir gelişim sağlamaktır. Proje süresi Ekim 2019 – Haziran 2020 tarihleri arasını kapsamaktadır.

Proje kapsamında öncelikle 3 mülteci akran çocuk ve 2 gönüllüden oluşan "kardeşlik grupları" oluşturulacaktır. Her kardeşlik grubu haftada en az 3 saat dernek merkezinde bir araya gelecektir. Gönüllüler, her hafta çocukların bireysel ihtiyaçlarına göre okul derslerine takviye ders anlatımı yapacaktır. Ayrıca çocukların ilgi ve yeteneklerine göre ayda bir mülteci çocuklar ve gönüllüler birlikte bir etkinliğe (gezi, spor aktiviteleri, bilim-sanat atölye çalışmaları vb.) katılacaktır. İki ayda bir ise projedeki tüm çocukların ve gönüllülerin katılımıyla toplu etkinlikler düzenlenecektir.

Projede görev alan gönüllülerimizin eğitim ve gelişimlerine katkıda bulunarak, hassas bir grup olan mülteci çocuklarla çalışmalarını kolaylaştırabilmek için 28-29 Eylül tarihlerinde "Mülteci Çocukları Anlama Gönüllü Eğitimi" düzenlenecektir ve proje süresince iki haftada bir proje danışmanı ile paylaşım ve süpervizyon toplantıları düzenlenecektir. 

Siz de “kardeşlik gönüllüsü” olarak çocuklarla zamanınızı, bilginizi, tebessümünüzü paylaşabilir, onların hayatında hiç kopmayacak kardeşlik bağları kurabilirsiniz.

Kimler Kardeşlik Bağı Gönüllüsü Olmak İçin Başvurabilir?*

  • İstanbul'da ikamet eden, 18-30 yaş arasında üniversite öğrencisi ya da mezunuysanız,
  • Çocuklara derslerinde yardımcı olmaya ve sosyal aktivitelerde eşlik etmeye bayılıyorsanız, 
  • Alacağınız eğitimlerle hem kendinizi geliştirmek hem de çocuklara faydalı olmak istiyorsanız,
  • Projeye Haziran ayına kadar haftalık en az 5 saat düzenli olarak vakit ayırabilecekseniz sizi de bekliyoruz.

Kardeşlik Bağı Projesi gönüllü başvuruları 15 Eylül 2019 tarihinde sona ermiştir.

Kardeşlik Bağı Projesi'nde görev alacak gönüllüler başvuruları sonrasında yapılacak mülakatla belirlenecektir. Gönüllü adaylarının 28-29 Eylül 2019’da  09.00-18.30 saatleri arasında düzenlenecek Mülteci Çocukları Anlama Gönüllü Eğitim Programı’na katılımı zorunludur. Program tarihinde değişiklik yapılabilir.

Projeye ilişkin soru, görüş ve önerileriniz için egitim@iyilikhane.org.tr adresine e-posta gönderebilir, 02128070709 numaralı telefondan derneğimize ulaşabilirsiniz.