Gündem

Eğitime Destek

  • 03.03.2019
  • Haber

Kardeşlik Bağı Eğitim, Sosyal Destek ve Rehberlik Projesi ile okul çağındaki mülteci çocukların ellerinden tutuyoruz. Gönüllülerimizle bilrikte ders takviye çalışmaları, oyun ve etkinliklerle çocuklara refakat ediyoruz. Siz de çocukların eğitimlerine devam edip iyi bir geleceğe kavuşmaları için bağışlarınızla destek olun! Bir çocuğun aylık eğitim destek bedeli 200 TL'dir.

Online bağış için tıklayınız.

Kardeşlik Bağı Projesi Nedir?

Kardeşlik Bağı mülteci çocuklara yönelik yürüttüğümüz eğitim, sosyal destek ve rehberlik projemizdir. Projemizin başlıca amacı; savaş, göç, toplumsal dışlanma vb. travmatik yaşantılara maruz kalmış Suriyeli çocuklarla gönüllülerimiz arasında kardeşlik bağları kurmak ve bu bağın iyileştirici etkisi ile çocukların hayatında psikolojik, sosyal ve akademik açıdan olumlu bir gelişim sağlamaktır. Projemizin Şubat 2019 – Haziran 2019 tarihleri arasında gerçekleştirdiğimiz pilot çalışmasında 34 gönüllü, 1 proje koordinatörü ve 1 proje danışmanının desteği ile 11-15 yaş arası 51 çocuğa hizmet vermekteyiz. 

Projemiz kapsamında öncelikle 3 mülteci akran çocuk ve 2 gönüllü ile "kardeşlik grupları" oluşturduk. Her kardeşlik grubu haftada en az 3 saat dernek merkezimizde bir araya gelmektedir. Gönüllülerimiz, her hafta çocukların bireysel ihtiyaçlarına göre okul derslerine takviye ders anlatımı yapmakta, Türkçe konuşma, okuma ve yazma becerilerini artırmaları için destek olmaktadır. Ayrıca çocuklarımızın ilgi ve yeteneklerine göre ayda bir çocuklar ve gönüllülerimiz birlikte bir etkinlik (gezi, spor aktiviteleri, bilim-sanat atölye çalışmaları vb.) düzenlemektedir. 

Kardeşlik Bağı Projesi'nin ikinci amacı çocuklarla çalışan, sevgisini, vaktini, ilmini çocuklarla paylaşmak isteyen tüm gönüllülerimizin eğitim ve gelişimlerinin desteklenmesidir. Bu amaçla, hassas bir grup olan mülteci çocuklarla çalışabilecek eğitimli insan kaynağını artırabilmek için 23-24 Şubat 2019 tarihlerinde "Mülteci Çocukları Anlama Gönüllü Eğitimi"ni düzenlendik. Eğitime katılan gönüllülerimiz içersinden yapılan mülakatla Kardeşlik Bağı Projesi gönüllülerini belirledik. 2019 Mart-Haziran ayları içerisinde iki haftada bir proje danışmanımız Uzman Psikolog Fatma Zehra Gelgör'ün de katılımı ile paylaşım ve süpervizyon toplantıları düzenlenmeye devam etmektedir.

1 Çocuğun Aylık Eğitim Destek Bedeli 200 TL

Kardeşlik Bağı Projesi'nde maddi imkansızlıklar sebebiyle okuldan ayrılan, evinin geçimine destek olmak için çalışma hayatına katılan mülteci çocuklarımızı ihtiyaçlarını karşılamaları için destekliyoruz. Okula kayıtlarını gerçekleştiriyor, okula devamlılıklarını takip ediyoruz.  Çocukların projemiz kapsamındaki ders anlatımı ve etkinliklere düzenli olarak katılıp psikolojik, sosyal ve akademik açıdan daha hızlı gelişim gösterebilmelerini sağlıyoruz. 

Siz de bağışlarınızla çocukların eğitimlerine ara vermeden devam etmeleri için destek olabilirsiniz. 1 Çocuk için aylık eğitime destek bedeli 200 TL'dir.

Kredi kartı ile online bağış için tıklayınız.

Hesap numaraları için tıklayınız.

SMS ile bağış için: EGITIM yazıp 4589'a SMS göndererek 5 TL bağış yapabilirsiniz.