Hakkımızda

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

İyilikhane’nin temelleri, ‘Kitap Ayracı Projesi’ ile 2011 yılı Şubat ayında atıldı. 2014 yılı Şubat ayında da ‘İyilikhane Yetimlerle Dayanışma Derneği’ ismiyle resmi bir kimlik kazandı. 2017 Temmuz ayında ise, yetim çocukların yanı sıra babası hayatta olan ancak çok zor şartlar altında yaşamını sürdüren ihtiyaç sahibi çocukları da gündemde tutabilmek adına daha kapsayıcı bir ifade ile yola devam etmek üzere derneğin ismi “İyilikhane Çocuk Derneği” olarak değiştirildi.
Sadece birkaç katarakt ameliyatını finanse etmek için hazırlanan kitap ayraçlarının Boğaziçi Üniversitesi’nden Türkiye’nin 64 şehrine yayılması ve gençlerin özverili çalışmaları neticesinde elde edilen 430.000 TL bağış ile Malavi’de 46 kişilik bir yetimhane ve Patani’de 300 kişilik bir okul yaptırmış olan bir hayır hareketidir.
UNICEF’in raporuna göre yeryüzünde 165 ila 210 milyon yetim bulunuyor. Üstelik bu sayıya Ortadoğu ve Asya’dan 52 ülke dâhil değil… Afrika’daki 82 milyon yetim ve öksüz çocuğun %30’u AIDS nedeniyle yetim kalmış. Dünyada 300 bin çocuk asker bulunurken, her yıl 2,5 milyon çocuğun kaçırıldığı ve her gün 3 bin çocuğun fuhşa zorlandığı tahmin edilmekte… Ve her yıl neredeyse 4 milyon çocuk yetim ve öksüz kalmakta. Bu, günlük olarak 10 binden fazla çocuğun yetim kaldığını göstermekte… Böylesine istatistiklerin konuşulduğu bir dünyada çocuklar ve bilhassa yetim çocuklar, toplumsal hayatın en savunmasız kategorisini oluşturuyor. Bizler de gelecekleri günden güne belirsizleşen yetim ve ihtiyaç sahibi çocukların hayatlarında bir umut ışığı belirebilmesi için projelerimizin merkezine onları aldık.
İyilikhane, kötülüklerin hep yazılıp çizilerek planlı yapıldığı bir dünyada, iyilerin kazanabilmesi için iyiliklerin de profesyonel bir zeminde planlanması gerektiği düşüncesiyle kuruldu. Temel eksen olarak yetim ve ihtiyaç sahibi çocuklar konusunu ele alıyoruz. Onların insani, kültürel, sosyal ve entelektüel ihtiyaçları için projeler hazırlıyor ve projeleri finanse edecek kaynaklar üretiyoruz. Tüm bu süreçlere olabildiğince çok sayıda hayırseverin dâhil olmasını ve böylece bu alanda gayret sarf eden insan kaynağını geliştirmeyi amaçlıyoruz. En nihayetinde başı okşanmamış bir yetimin kalmadığı bir dünya düşlüyoruz.
İyilik Heybesi’nde tasarımı bize ait olan kitap ayraçlarını, not defterlerini, rozetleri, anahtarlıkları, setleri; iyiliğe aracı kılıyoruz. Ürünlerimizin altında bulunan ‘bağış bedeli’ kadar bağış yaptığınızda, o ürünü kargo ile adresinize gönderiyoruz. Ve bağışlarınızla yetim ve ihtiyaç sahibi çocuklara yönelik projelerimizin hayata geçmesini sağlıyoruz; tıpkı Malavi Yetimhanesi, Patani Okulu ve Bangladeş Yetimhanesi’nde olduğu gibi…
Online bağış sistemini kullanarak internet sitemizden bağış yapabilirsiniz. Bağışınızı sitemizde yer alan banka hesap numaralarına havale/EFT ile gönderebilirsiniz. Kredi kartınızla otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. İyilikhane Çocuk Derneği merkezine gelerek elden nakdi bağışta bulunabilirsiniz. Bağışınızın açıklama bölümüne lütfen bağış amacınızı (Genel, Yetimhane, Halka, Gıda, Zekat vb.) isim ve cep telefonu numaranızı yazınız. Örneğin; “GENEL 05555555555 AYSE YILMAZ” “YETIMHANE 05555555555 ALİ YILMAZ”
Ayni bağışlar ile ilgili detaylı bilgi almak için mesai saatleri içerisinde İletişim kısmında yer alan irtibat bilgilerinden derneğimizle iletişime geçebilirsiniz.
Bağışınızı yaparken (banka, online, elden) belgenizdeki açıklama kısmına bağış türünüzü zekât olarak belirtmeniz yeterli olacaktır.
Gönüllü olarak yardımcı olabileceğiniz destek alanlarını Gönüllü Ol sayfasından inceleyebilirsiniz. Gönüllü Başvuru Formu’nu doldurarak gönüllü olarak çalışmalarımıza destek verebileceğiniz alanları belirtebilirsiniz. Gönüllü başvuru formunu doldurmanızın ardından gönüllü koordinatörümüz en kısa zamanda sizinle irtibata geçecektir. Ayrıca gonullu@iyilikhane.org.tr adresine e-posta göndererek gönüllü çalışmalarımız hakkında bilgi alabilir, İletişim sayfasında yer alan irtibat bilgilerinden derneğimizle iletişime geçebilirsiniz.
Kermesler “Yardım Toplama Kanunu” kapsamında izne tabi etkinliklerdir. İzinler hakkında ayrıntılı bilgi almak ve kermes düzenlemek için derneğimizle iletişime geçebilirsiniz.
Derneğimizin faaliyetlerini www.iyilikhane.org.tr sitesinden veya sosyal medya hesaplarımızdan (Facebook, Twitter, İnstagram) takip ederek bilgi alabilirsiniz. Mail listemize kaydolmak için tıklayınız.
Yetim Sponsorluk Sistemi ile bir yetimin barınma, eğitim, sağlık, giyim ve gıda ihtiyaçlarına ayda 100 lira ile destek olabilirsiniz. Bununla birlikte yetim sponsorluk halkalarımız vesilesiyle 100 TL’nin tamamı yerine; aylık 10, 20, 30 veya 50 TL bağış yaparak da organize ettiğimiz bir halkaya dâhil olabilir, bir yetimin elinden tutabilirsiniz. Yetim Sponsorluk Başvuru Formu için tıklayın. https://www.iyilikhane.org.tr/faaliyetler.asp?sayfa=yetim-sponsorluk-halkalari
İyilikhane’nin Yetim Sponsorluk Başvuru Formu’nu doldurarak bir yetime sponsorluk başvurusunda bulunabilirsiniz. Yetim Sponsorluk Başvuru Formu için tıklayın. http://iyilikhane.org.tr/faaliyetler.asp?sayfa=yetim-sponsorluk-halkalari
Yetim sponsorluğu, Yetim Sponsorluk Başvuru Formu’nun doldurulmasının ardından bağışçının ilk sponsorluk bağışını derneğimize ulaştırması ile başlamaktadır. Sponsor olunan yetim çocuğun bilgileri, ilk bağışın derneğimize ulaşmasının ardından en geç bir ay içerisinde bağışçıya e-posta olarak ulaştırılacaktır. İlgili raporlar ve gelişme raporları bir yıl sonra bağışçıya sunulacaktır.
Bir yetime düzenli olarak en az 1 yıl süre ile yardımda bulunmayı taahhüt etmeniz sizden talebimizdir. Ancak 1 yıl taahhüt, imkân dâhilinde değilse 6 ay, 3 ay süreyle veya tek seferlik bağışla da bir yetime destek olabilirsiniz. Bağış yapmak için tıklayın. https://www.iyilikhane.org.tr/faaliyetler.asp?sayfa=yetim-sponsorluk-halkalari
Online bağış sistemini kullanarak internet üzerinden bağış yapabilirsiniz. Bağışınızı sitemizde yer alan banka hesap numaralarına havale ile gönderebilirsiniz. Kredi kartınızla otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Bağışınızın derneğimiz tarafından kredi kartınızdan otomatik tahsil edilmesi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. İyilikhane Çocuk Derneği merkezine gelerek elden nakdi bağışta bulunabilirsiniz. Banka işlemlerinde açıklama kısmında bağış amacınızı “HALKA” ifadesiyle belirtiniz ve cep telefonu numaranızı ve isminizi yazmayı unutmayınız. Örnek: “HALKA 05555555555 AYSE YILMAZ”
Yetim sponsorluğu projesinde partnerlerimiz an itibariyle İHH İnsani Yardım Vakfı ve Çare Yardımlaşma ve Kalkınma Derneği’dir.
Sponsor olduğunuz yetimin fotoğraflarını ve onlara dair temel bilgileri sizinle e-posta yoluyla paylaşıyoruz. Ancak çocuğun güvenliği ve mahremiyeti açısından adres bilgilerini paylaşamıyoruz. Dolayısıyla yüz yüze görüşebilmeniz mümkün görünmüyor.
Evlat edinmek hukuki bir prosedürdür; bir çocuğu evlat edinmek, çocuğun resmî olarak vekâletinin alınması anlamına gelir. Sponsorluk ise kısa veya uzun dönemli olarak bir çocuğa finansal yardım yapmak anlamına gelmektedir. Sponsorluk sistemiyle çocuğun belli temel ihtiyaçları karşılanırken çocuk kendi ailesi veya akrabalarıyla birlikte kalmaktadır. İyilikhane olarak evlat edindirme konusunda bir çalışmamız yoktur. Partner kuruluşlar aracılığıyla yetimleri aileleri yanında destekleyerek ya da onlara güvenli ortamlar sağlayarak maddi destekte bulunulmaktadır.

Sitemizden gönüllü başvuru formunu doldurarak not kısmına özellikle gıda kartı dağıtımlarına katılmak istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır. Sonrasında arkadaşlarımız sizi arayıp detaylı bilgi verecektir.

Gönüllü başvuru formunu önceden doldurduysanız, mesai saatleri içerisinde 02128070709 telefon numaramızdan İyilikhane’yi arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Hayır. İyilikhane’de din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin yardıma ihtiyacı olan ve ulaşabildiğimiz tüm çocukların tebessümüne vesile olmak için çalışmaktayız. Desteklediğimiz Türk ve mülteci çocuklarımız bulunmaktadır. Yurt içi yardım çalışmalarımızı çoğunlukla dernek merkezimizin konumu sebebi ile İstanbul’da (bilhassa Fatih ilçesinde) sürdürmekteyiz. Bulunduğumuz ilçenin demografik yapısı göz önünde bulundurulduğunda, normal olarak yardım ulaştırdığımız çocukların bir kısmını savaştan kaçarak ülkemize sığınan Suriyeli kardeşlerimiz oluşturmaktadır.

İstanbul-Fatih’teki dernek merkezimiz dışında bir şubemiz bulunmamaktadır. Ancak diğer şehirlerdeki gönüllülerimiz de bize katılabilir, bulundukları şehirlerde çocukların tebessümüne vesile olmak için gönüllü faaliyetlerde bulunabilir, neler yapabileceklerini ayrıntılı öğrenmek için derneğimizle iletişime geçebilirler.

Muhtarlıklar ve okullardan edindiğimiz bilgiler, derneğimize yapılan müracaatlar ile sosyal hizmet uzmanımız gönüllülerimizle sokak sokak, ev ev gezerek gerçekleştirdiğimiz sosyal inceleme ziyaretleri neticesinde yardım yapılacak çocuklar belirlenmektedir. Tüm ailelerin ihtiyaç durumları raporlanmakta, çocuklar ihtiyaç seviyelerine göre sıralanmakta ve yardımları bu sıraya göre önce en muhtaç olanlara ulaştırmaktayız.

Çocukların durumları, ayda bir habersiz ziyaretlerle kontrol edilmektedir.

Çalışma sahamız içerisindeyse bildirebilirsiniz. Ancak çok fazla yardım talep eden ailemiz olduğu için başvurulara hemen dönüş sağlayamamaktayız. Böyle durumlarda bildirdiğiniz aileyi listemize eklemekteyiz. Sonrasında gerçekleştirdiğimiz sosyal inceleme çalışmalarımız neticesinde yardım edilecek aileleri belirlemekteyiz.

Herhangi bir yaş sınırımız bulunmamaktadır.