Hakkımızda

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

İyilikhane’yi, 2 Şubat 2014 yılında “İyilikhane Yetimlerle Dayanışma Derneği” adıyla İstanbul’da kurduk. Yurt içinde ve yurt dışındaki çalışmalarımızda, yetim çocukların yanı sıra babası hayatta olan ancak çok zor şartlar altında yaşamını sürdüren ihtiyaç sahibi çocukları da gündemimizde tutabilmek adına daha kapsayıcı bir ifade ile yola devam etmeye karar verdik ve 2017 yılında derneğimizin ismini İyilikhane Çocuk Derneği olarak değiştirdik.

İyilikhane’nin tohumlarını atan bir iyilik hareketidir. 2011’de Boğaziçi Üniversitesi’nde başlattığımız projemize onlarca üniversiteden binlerce öğrenci dahil oldu. Öğrencilerin aktif çalışmalarıyla filizlenen projemiz, çok kısa bir sürede yediden yetmişe binlerce gönüllünün desteğini aldı. Gayretlerimizin meyvesi olarak üç yıl içerisinde önce Afrika'da 21 katarakt ameliyatı yaptırdık. Ardından Afrika'nın en fakir ülkelerinden biri olan Malavi'de 46 kişilik bir yetimhane ve Tayland’ın güneyindeki Patani'de 360 kişilik bir okul inşa ettirerek ilk kalıcı eserlerimizi çocuklara armağan ettik. Bunlarla birlikte iyilik halkaları kurarak hayırseverleri bir araya getirdik ve her ay yüzlerce yetimin ihtiyaçlarının karşılanmasına katkı sağladık. 

Sivil toplum kuruluşlarının raporlarına göre yeryüzünde 400 milyon yetimin olduğu, 300 bin çocuk asker bulunduğu, her yıl 2,5 milyon çocuğun kaçırıldığı ve her gün 3 bin çocuğun fuhuşa zorlandığı tahmin ediliyor. Ve her yıl neredeyse 4 milyon çocuk yetim ve öksüz kalıyor. Bu, günlük olarak 10 binden fazla çocuğun yetim kaldığını gösteriyor. Böylesi istatistiklerin konuşulduğu bir dünyada çocuklar ve bilhassa yetim çocuklar, toplumsal hayatın en savunmasız kategorisini oluşturuyor. Bizler de gelecekleri günden güne belirsizleşen yetim ve ihtiyaç sahibi çocukların hayatlarında bir umut ışığı belirebilmesi için projelerimizin merkezine onları aldık.

Amacımız, yetim ve ihtiyaç sahibi çocukların tebessümüne vesile olmak; maddi, eğitim ve psikososyal ihtiyaçlarına destek vermek ve iyilik çalışmalarında aktif katılım gösteren insan kaynağını geliştirmektir.

  • Güvenilirlik, şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkelerine bağlı kalarak faaliyet yürütmek.
  • Gönüllülük, fedakârlık, diğergamlık, samimiyet, merhamet ve dayanışma temelinde insan odaklı çalışmak.
  • Dil, din, ırk, cinsiyet ayrımı yapmaksızın objektif değerlendirme kriterleriyle ihtiyaç sahibi çocuklara adil bir şekilde destek sağlamak.
  • Bağışı, veriliş amacı doğrultusunda, en kısa zamanda, en verimli şekilde ihtiyaç sahibine ulaştırmak.
  • İyiliği yaymak için her daim, ilkeleri çerçevesinde disiplinli ve dinamik hareket etmek.
  • Sorumluluk bilinciyle profesyonel gönüllülüğü benimsemek.
  • Uzmanlıklardan ve farklı disiplinlerden faydalanmak.
  • Dernek çalışmalarını, geliştirilen temel değerler, ilke ve yöntemler çerçevesinde kişi ve gruplara bağlı kalmaksızın kalıcı ve bağımsız bir yapıya kavuşturmak.
  • Tecrübe aktarımını, yenilikçi yaklaşımı ve istişareyi önemsemek.

Online bağış sistemini kullanarak internet sitemizden bağış yapabilirsiniz. Bağışınızı sitemizde yer alan banka hesap numaralarına havale/EFT ile gönderebilirsiniz. Kredi kartınızla otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. İyilikhane Çocuk Derneği merkezine gelerek elden nakdi bağışta bulunabilirsiniz. Bağışınızın açıklama bölümüne lütfen bağış amacınızı, isim ve cep telefonu numaranızı yazınız. Örneğin; “GENEL 05555555555 AYSE YILMAZ” “ZEKAT 05555555555 ALİ YILMAZ”

Özel şartlar dışında kabul etmiyoruz. Ayni bağışlar ile ilgili detaylı bilgi almak için mesai saatleri içerisinde İletişim kısmında yer alan bilgilerden derneğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Hayır. İyilikhane Çocuk Derneği bağımsız bir sivil toplum kuruluşudur. Hiçbir cemaat, parti, kurum veya oluşum ile bir bağı bulunmamaktadır.

Bağışınızı yaparken (banka, online, elden) belgenizdeki açıklama kısmına bağış türünüzü zekât olarak belirtmeniz yeterli olacaktır.

Gönüllü olarak yer alabileceğiniz çalışmaları Gönüllü Ol sayfasından inceleyebilirsiniz ve Gönüllü Başvuru Formu’nu doldurabilirsiniz. Gönüllü başvuru formunu doldurmanızın ardından sizinle en kısa zamanda irtibata geçeceğiz.

Sosyal medya hesaplarımızdan mesaj atarak, [email protected] adresine e-posta göndererek veya 02128070709 telefon numaramızı mesai saatleri içerisinde arayarak gönüllü çalışmalarımız hakkında bilgi alabilirsiniz. 

Derneğimizin faaliyetlerini www.iyilikhane.org.tr sitesinden veya sosyal medya hesaplarımızdan (Facebook, Twitter, Instagram: @iyilikhane) takip edebilirsiniz. 

İyilik Halkaları Sistemi ile yetim ya da ihtiyaç sahibi bir çocuğun barınma, eğitim, sağlık, giyim ve gıda ihtiyaçlarına ayda 250 TL ile destek olabilirsiniz. Bununla birlikte iyilik halkalarımız vesilesiyle 250 TL’nin tamamı yerine; aylık 25-50-100-125-150-200 TL bağış yaparak da bir halkaya dâhil olabilir, yetim ya da ihtiyaç sahibi bir çocuğun elinden tutabilirsiniz. 

İyilikhane’nin İyilik Halkaları Sistemi Başvuru Formu’nu doldurarak bir yetime sponsorluk başvurusunda bulunabilirsiniz. İyilik Halkaları Sistemi Başvuru Formu’na Faaliyetler menüsü, İyilik Halkaları sayfasından ulaşabilirsiniz.

Sponsorluk, İyilik Halkaları Başvuru Formu’nun doldurulmasının ardından bağışçının ilk sponsorluk bağışını derneğimize ulaştırması ile başlamaktadır. Sponsor olunan yetim ya da ihtiyaç sahibi çocuğun bilgileri, ilk bağışın derneğimize ulaşmasının ardından en geç bir ay içerisinde bağışçıya e-posta olarak ulaştırılacaktır. İlgili raporlar ve gelişme raporları bir yıl sonra bağışçıya sunulacaktır.

Her çocuğu en az 1 yıl desteklemek üzere sistemimize dahil ediyoruz. Dolayısıyla tavsiye ettiğimiz yardım taahhüdü süresi en az 1 yıldır. Ancak 1 yıllık taahhüt imkanınız bulunmuyorsa 9 ay, 6 ay veya 3 ay süreyle de bir halkamıza dahil olabilirsiniz.

Online bağış sistemini kullanarak internet üzerinden bağış yapabilirsiniz. Bağışınızı sitemizde yer alan banka hesap numaralarına havale/EFT ile gönderebilirsiniz. Kredi kartınızla otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Bağışınızın derneğimiz tarafından kredi kartınızdan otomatik tahsil edilmesi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. İyilikhane Çocuk Derneği merkezine gelerek elden bağış yapabilirsiniz. Lütfen banka işlemlerinde açıklama kısmında bağış amacınızı “HALKA” ifadesiyle belirtiniz ve cep telefonu numaranızı ve isminizi yazmayı unutmayınız. Örnek: “HALKA 05555555555 AYSE YILMAZ”

 

Sponsor olduğunuz çocuğun fotoğraflarını ve onlara dair temel bilgileri sizinle e-posta yoluyla paylaşıyoruz. Ancak çocuğun güvenliği ve mahremiyeti açısından adres bilgilerini paylaşamıyoruz. Dolayısıyla yüz yüze görüşmeniz mümkün değil.

Hayır. Evlat edinmek hukuki bir prosedürdür; bir çocuğu evlat edinmek, çocuğun resmî olarak vekâletinin alınması anlamına gelir. İyilik Halkaları ile sponsorluk ise kısa veya uzun dönemli olarak bir çocuğa maddi yardım yapmak anlamına gelmektedir. İyilik Halkaları Sistemi'yle çocuğun belli temel ihtiyaçları karşılanırken çocuk kendi ailesi veya akrabalarıyla birlikte kalmaktadır. İyilikhane’de evlat edindirme konusunda bir çalışmamız yoktur. 

Sitemizden Gönüllü Başvuru Formu’nu doldururken Not kısmına özellikle gıda kartı dağıtımlarına katılmak istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır. Gönüllü başvuru formunu doldurduktan sonra mesai saatleri içerisinde 02128070709 telefon numaramızdan İyilikhane’yi arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Hayır. İyilikhane’de din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı gözetmeksizin yardıma ihtiyacı olan ve ulaşabildiğimiz tüm çocukların tebessümüne vesile olmak için çalışıyoruz. Yurt içi yardım çalışmalarımızı çoğunlukla dernek merkezimizin konumu sebebi ile İstanbul’da (bilhassa Fatih ilçesinde) sürdürüyoruz. Bulunduğumuz ilçenin demografik yapısı gereği, yardım ulaştırdığımız çocukların çoğunluğunu savaştan kaçarak ülkemize sığınan Suriyeli kardeşlerimiz oluşturuyor.

İstanbul-Fatih’teki dernek merkezimiz dışında bir şubemiz yoktur. Ancak diğer şehirlerdeki gönüllülerimiz de çalışmalarımız için neler yapabileceklerini ayrıntılı bir şekilde öğrenmek için derneğimizle iletişime geçebilirler.

Çalışma sahamız içerisinde ise bildirebilirsiniz. Ancak başvuru yoğunluğu sebebiyle taleplere hemen geri dönüş sağlayamayabiliriz. 

Derneğimize yapılan müracaatlara ve muhtarlıklarla okullardan edindiğimiz bilgilere göre, sosyal hizmet uzmanımız ve gönüllülerimizle sokak sokak, ev ev geziyoruz. Gerçekleştirdiğimiz sosyal inceleme ziyaretleri neticesinde yardım yapılacak çocukları objektif kriterlere göre belirliyoruz. Tüm ailelerin ihtiyaç durumlarını raporluyoruz ve yardımları ihtiyaç aciliyetine göre ulaştırıyoruz. Çocukların durumlarını dönem dönem habersiz ziyaretlerle kontrol ediyoruz.

Herhangi bir yaş sınırımız bulunmamaktadır. İyilikhane’de kapımız yediden yetmişe herkese açıktır.