Kitap Ayracı Projesi’ne katılan onlarca şehirden yüzlerce öğrencinin destekleriyle ve bağışlarıyla inşa ettirdiğimiz Malavi Yetimhanesi’nin ardından, inşa masraflarını karşıladığımız ikinci kalıcı eserimiz, Tayland’ın güneyindeki Patani bölgesinde bir okul projesi oldu. Ekim 2013’te açılışını yaptığımız okulumuz, ilk mezunlarını 2017’de verdi. Başarılı mezunlarımızdan 9 genç üniversite eğitimlerine Uluslararası Diyanet Bursları kapsamında Türkiye’de devam ediyorlar.

Okulumuzda 360 çocuk Arapça, Türkçe, İngilizce, Tayca ve Malayca dillerinde ve uluslararası standartlarda eğitim alıyor. Bölgedeki yoksulluk sebebiyle çocukların eğitimine bütçe ayıramayan yetim anneleri, Patani Boğaziçi Okulu vasıtasıyla çocuklarını okula gönderebiliyorlar ve onları çocuk işçiliğinden ve okul dışında her an yüz yüze oldukları tehlikelerden koruyabiliyorlar. 

Dünyanın her yerinde olduğu gibi toplumsal hayatın en savunmasız grubunu oluşturan ve Patani’deki mevcut şartlar altında gelecekleri günden güne belirsizleşen yetimlerin hayatlarında, okulumuzun bir umut ışığı olmasını ve onların insanlığa faydalı ve eğitimli kişiler olarak yetişmesine katkıda bulunmasını ümit ediyoruz. 

Proje bedeli 300.000 TL olan okulumuzu, binlerce gönüllünün bağışlarıyla ve bölgede yıllardır saha çalışması yürüten İHH İnsani Yardım Vakfı’nın operasyonel desteğiyle tamamladık ve iaşe ve işletim sorumluluklarını devrettik.