6 Şubat Depremi Yardım Çalışmaları

Nakdi Yardım

6 Şubat sabahı, merkez üssü Kahramanmaraş olmak üzere 10 ilimizde hissedilen depremler sonrasında hızlı bir şekilde toplu nakdi yardımlarımızı Kızılay aracılığıyla bölgeye ulaştırdık. Süreçte güncellenen ihtiyaçları anlık olarak takip ettik. 

İstanbul Ayni Yardım Toplama Merkezleri İçin Anlık Takip Sistemi

Gönüllülerimizle birlikte, İstanbul’da kaymakamlıklar, belediyeler ve gençlik merkezlerinde organize edilen ayni yardımların koordinasyonlu bir şekilde takibini yapabilmek için her gün, belli aralıklarla güncellediğimiz veritabanımızı hazırlayıp katılımcıların istifadesine sunduk.

Yardım Kamyonları

Depremden etkilenen bölgelerdeki sorumlularla sıkı irtibat halinde olarak ihtiyaca göre yardım kamyonlarımızı organize ettik. Bu kapsamda; gıda ve hijyen paketleri, soba, battaniye, yorgan, powerbank, iç giyim, termal içlikler ve su gibi acil ihtiyaçlardan oluşan yardımları başta çocuklar olmak üzere bölgedeki afetzedelere ulaştırmak için yola çıktık. Sürecin devamında ihtiyaçlara göre güncellediğimiz yardım kamyonlarımızla merkezin dışındaki mahallelere giderek, emanetlerinizi ihtiyaç sahiplerine birebir ulaştırdık.

İnsani yardımlarımızı, bölgede ihtiyaç hala devam ettiği için sonlandırmadık. Depremden etkilenen illerimizdeki ihtiyacı takip etmeye devam ediyoruz.

“Temizlik Paketi Yardımı” Çalışmamız

Tüm dünyada etkisi görülen Covid-19 salgını döneminde birçok ebeveyn günlük işlerine devam edemiyor. Bu nedenle bazı ailelerin gelirleri bulunmuyor veya gelirleri asgari geçim standardının oldukça altında kalıyor. Bu hanelerde yaşayan yetim ve ihtiyaç sahibi çocuklara destek olmak amacıyla başlattığımız hijyen paketi çalışmamızla, ziyaret ettiğimiz evlere temizlik paketi yardımında bulunduk. 2020 Mart-Mayıs ayları içerisinde deterjan, banyo-mutfak temizlik malzemeleri ve kişisel temizlik ürünleri bulunan 105 temizlik paketini İstanbul’daki ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırdık.

“Arakanlı Çocuklara Umut Olun” Çalışmamız

Myanmar’dan kaçarak Bangladeş’te mülteci kamplarına sığınmış “dünyanın en kötü şartlarındaki kamplarında” yaşayan 500 bini çocuk 1.2 milyon Arakanlının yaşam koşullarının iyileşmesine katkı sağlamak amacıyla, bağışçılarımızın ve bölgede çalışan STK’ların desteğiyle 2018 yılında 28 adet bambu evden oluşan “İyilikhane Köyü”nü kurduk ve kaydırak ve salıncaklardan oluşan 5 adet oyun parkı yaptık.

Ayrıca, Arakan kamplarında 200 çocuğa eğitim veren Çocuk Rehabilitasyon Merkezi'nde çocuklara verilen eğitim faaliyetlerinin devamlılığı için bölgeye desteğimizi sürdürüyoruz.

“Suriye İçin Acil Yardım” Çalışmamız

Suriye’deki iç savaş yüzünden ülke sınırları içerisinde mülteci olarak çok zor şartlar altında yaşayan çocuklara, kışın dondurucu soğuğundan korunmaları için 2018 yılında acil kış yardımında bulunduk. Hayırseverlerin desteği ve Türk Kızılayı aracılığıyla yüzlerce yetim ve ihtiyaç sahibi çocuğa kışlık giyecek ve battaniye ulaştırdık.