Sıkça Sorulan Sorular

1) İyilikhane ne zaman kuruldu?

İyilikhane’nin temelleri, ‘Kitap Ayracı Projesi’ ile 2011 yılı Şubat ayında atıldı. 2014 yılı Şubat ayında da ‘İyilikhane Yetimlerle Dayanışma Derneği’ ismiyle resmi bir kimlik kazandı.

2) Kitap Ayracı Projesi nedir?

Sadece birkaç katarakt ameliyatını finanse etmek için hazırlanan kitap ayraçlarının Boğaziçi Üniversitesi’nden Türkiye’nin 64 şehrine yayılması ve gençlerin özverili çalışmaları neticesinde elde edilen 430.000 TL bağış ile Malavi’de 46 kişilik bir yetimhane ve Patani’de 300 kişilik bir okul yaptırmış olan bir hayır hareketidir.

3) Neden yetim çocukları çalışma alanınızın merkezine aldınız?

UNICEF’in raporuna göre yeryüzünde 165 ila 210 milyon yetim bulunuyor. Üstelik bu sayıya Ortadoğu ve Asya’dan 52 ülke dâhil değil… Afrika’daki 82 milyon yetim ve öksüz çocuğun yetimliklerinin %30’u AIDS nedeniyle… Dünyada 300 bin çocuk asker bulunurken, her yıl 2,5 milyon çocuğun kaçırıldığı ve her gün 3 bin çocuğun fuhşa zorlandığı tahmin edilmekte… Ve her yıl neredeyse 4 milyon çocuk yetim ve öksüz kalmakta. Bu, günlük olarak 10 binden fazla çocuğun yetim kaldığını göstermekte… Böylesine istatistiklerin konuşulduğu bir dünyada yetim çocuklar, toplumsal hayatın en savunmasız kategorisini oluşturuyor. Bizler de gelecekleri günden güne belirsizleşen yetimlerin hayatlarında bir umut ışığı belirebilmesi için projelerimizin merkezine onları aldık.

4) İyilikhane’nin amacı nedir?

İyilikhane, kötülüklerin hep yazılıp çizilerek planlı yapıldığı bir dünyada, iyilerin kazanabilmesi için iyiliklerin de profesyonel bir zeminde planlanması gerektiği düşüncesiyle kuruldu.

Temel eksen olarak yetim ve ihtiyaç sahibi çocuklar konusunu ele alıyoruz. Onların insani, kültürel, sosyal ve entelektüel ihtiyaçları için projeler hazırlıyor ve projeleri finanse edecek kaynaklar üretiyoruz. Tüm bu süreçlere olabildiğince çok sayıda hayırseverin dahil olmasını ve böylece bu alanda gayret sarf eden insan kaynağını geliştirmeyi amaçlıyoruz. En nihayetinde başı okşanmamış bir yetimin kalmadığı bir dünya düşlüyoruz.

5) İyilik Heybesi nedir? Nasıl bir hediyeleşme sisteminiz var?

İyilik Heybesi’nde tasarımı bize ait olan kitap ayraçlarını, not defterlerini, rozetleri, anahtarlıkları, setleri; iyiliğe aracı kılıyoruz. Ürünlerimizin altında bulunan ‘bağış bedeli’ kadar bağış yaptığınızda, o ürünü kargo ile adresinize gönderiyoruz. Ve bağışlarınızla yetimlere bir yuva inşa ediyoruz; tıpkı Malavi Yetimhanesi ve Patani Okulu gibi…

6) İyilikhane'ye nasıl bağış yapabiliriz?

  1. Online bağış sistemini kullanarak internet üzerinden bağış yapabilirsiniz.
  2. Bağışınızı sitemizde yer alan banka hesap numaralarına havale ile gönderebilirsiniz.
  3. Kredi kartınızla otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.
  4. İyilikhane Derneği merkezine gelerek elden nakdi bağışta bulunabilirsiniz.

Bağışınızın açıklama bölümüne bağış amacını (Genel, Kurumsal, Yetimhane veya Halka) ve cep telefonu numaranızı yazınız. Örneğin;”GENEL 05555555555 AYSE YILMAZ” “YETIMHANE 05555555555 AYSE YILMAZ”

7) Ayni bağış kabul ediyor musunuz?

Ayni bağışlar ile ilgili detaylı bilgi almak için hafta içi mesai saatleri içerisinde İletişim kısmında yer alan irtibat bilgilerinden derneğimizle iletişime geçebilirsiniz.

8) Derneğinizin bir cemaat veya parti ile bağlantısı var mı?

Yok. Gerçekten yok. :)

9) Zekâtımı bağışlamak istiyorum. Bunu nasıl belirteceğim?

Bağışınızı yaparken (banka, online, elden) belgenizdeki açıklama kısmına bağış türünüzü zekât olarak belirtmeniz yeterli olacaktır.

10) Derneğinizde gönüllü olarak çalışmak istiyorum. Size nasıl yardımcı olabilirim?

Gönüllü Başvuru Formu’nu doldurabilir ve gönüllü olarak çalışmalarımıza destek verebileceğiniz alanları belirtebilirsiniz.Yine iyilik@iyilikhane.org.tr’ye mail atarak gönüllü çalışmalarımız hakkında bilgi alabilir, bizimle irtibata geçebilirsiniz. Gönüllü başvuru formu için tıklayınız.

11) Kermes düzenleyerek yardım toplamak istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekiyor? Yasal prosedür nedir?

Kermes düzenlenmesi “Yardım Toplama Kanunu” kapsamındadır. Yardım toplama ile ilgili tüm sorularınızın cevabını https://www.dernekler.gov.tr/tr/Mevzuat/meri-yonetmelikler/Y-Toplama-Esas-Usulleri-Yonetmelik.aspx adresinden öğrenebilirsiniz.

Uygulamada şu adımları izleyebilirsiniz: Tüzel kişiler (vakıflar-dernekler) üzerinden veya üç kişi bir araya gelerek il/ilçe dernekler müdürlüğüne müracaat edip izin aldığınız takdirde kermes ve yardım toplama faaliyeti yapabilirsiniz.

Kermes ve yardım toplama için resmi izin ve tarih alınmadan faaliyete geçilmemesini ve derneğimizin bilgisi dahilinde planlanmasını önemle tavsiye ederiz. Ayrıntılı bilgi için iletişim kısmında yer alan irtibat bilgilerinden derneğimizle iletişime geçebilirsiniz.

12) İyilikhane faaliyetlerinden haberdar olmak istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekiyor?

Derneğimizin faaliyetlerini www.iyilikhane.org.tr sitesinden veya sosyal medya hesaplarımızdan (Facebook, Twitter ve Youtube) takip ederek bilgi alabilirsiniz.

Mail listemize kaydolmak için tıklayınız.

13) Bir yetime aylık ne kadarlık bir bağışla destek olabilirim?

Yetim Sponsorluk Sistemi ile bir yetimin barınma, eğitim, sağlık, giyim ve gıda ihtiyaçlarına ayda 100 lira ile destek olabilirsiniz. Bununla birlikte yetim sponsorluk halkalarımız vesilesiyle 100 TL’nin tamamı yerine; aylık 10, 20, 30 veya 50 TL bağış yaparak da organize ettiğimiz bir halkaya dahil olabilir, bir yetimin elinden tutabilirsiniz.

14) Bir yetime nasıl sponsor olabilirim?

İyilikhane’nin Yetim Sponsorluk Başvuru Formu’nu doldurarak bir yetime sponsorluk başvurusunda bulunabilirsiniz.

Yetim Sponsorluk Başvuru Formu için tıklayın.

15) Sponsor olduktan sonraki süreç nedir?

Yetim sponsorluğu, Yetim Sponsorluk Başvuru Formu’nun doldurulmasının ardından bağışçının ilk sponsorluk bağışını derneğimize ulaştırması ile başlamaktadır. Sponsor olunan yetim çocuğun bilgileri en geç bir ay içerisinde bağışçıya e-posta olarak ulaştırılacaktır. İlgili raporlar ve gelişme raporları bir yıl sonra bağışçıya sunulacaktır.

16) Bir yetime en az ne kadar süre ile sponsor olabilirim?

Bir yetime düzenli olarak en az 1 yıl süre ile yardımda bulunmayı taahhüt etmeniz sizden talebimizdir. Ancak 1 yıl taahhüd, imkân dâhilinde değilse 6 ay, 3 ay süreyle veya tek seferlik bağışla da bir yetime destek olabilirsiniz. Bağış yapmak için tıklayın.

17) Yetim sponsorluğu için bağışımı size nasıl ulaştırabilirim?

  1. Online bağış sistemini kullanarak internet üzerinden bağış yapabilirsiniz.
  2. Bağışınızı sitemizde yer alan banka hesap numaralarına havale ile gönderebilirsiniz.
  3. Kredi kartınızla otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.
  4. Bağışınızın derneğimiz tarafından kredi kartınızdan otomatik tahsil edilmesi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
  5. İyilikhane Derneği merkezine gelerek elden nakdi bağışta bulunabilirsiniz.

Banka işlemlerinde açıklama kısmında bağış amacınızı “HALKA” ifadesiyle belirtiniz ve cep telefonu numaranızı ve isminizi yazmayı unutmayınız.
Örnek: “HALKA 05555555555 AYSE YILMAZ”

18) Yetim Sponsorluğu Projesi'nde hangi kuruluşlarla birlikte çalışıyorsunuz?

Yetim sponsorluğu projesinde partnerlerimiz an itibariyle İHH İnsani Yardım Vakfı ve Çare Yardımlaşma ve Kalkınma Derneği’dir.

19) Sponsor olduğum yetimi görebilir miyim?

Sponsor olduğunuz yetimin fotoğraflarını ve onlara dair temel bilgileri sizinle e-posta yoluyla paylaşıyoruz. Ancak çocuğun güvenliği ve mahremiyeti açısından adres bilgilerini paylaşamıyoruz. Dolayısıyla yüz yüze görüşebilmeniz mümkün görünmüyor.

20) Sponsorlukla evlat edinme aynı şey demek midir?

Evlat edinmek hukuki bir prosedürdür; bir çocuğu evlat edinmek, çocuğun resmî olarak vekâletinin alınması anlamına gelir. Sponsorluk ise kısa veya uzun dönemli olarak bir çocuğa finansal yardım yapmak anlamına gelmektedir. Sponsorluk sistemiyle çocuğun belli temel ihtiyaçları karşılanırken çocuk kendi ailesi veya akrabalarıyla birlikte kalmaktadır.

İyilikhane olarak evlat edindirme konusunda bir çalışmamız yoktur. Partner kuruluşlar aracılığıyla yetimleri aileleri yanında destekleyerek ya da onlara güvenli ortamlar sağlayarak maddi destekte bulunulmaktadır.